راهکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای تالاب گاوخونی / زاینده‌رود دیگر زاینده نیست

گروه استان‌ها ـ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با وزارت نیرو برای تالاب گاوخونی هماهنگ شده تا آب به صورت سیلابی در زمان فصل غیرکشت یعنی در بهمن و اسفندماه تامین و رهاسازی شود تا به گاوخونی برسد.

به گزارش نبأپرس، عیسی کلانتری  در اصفهان درباره احیای تالاب گاوخونی و وضعیت رودخانه زاینده‌رود اظهار داشت: متاسفانه با توجه به اینکه رودخانه زاینده رود از وسط شهر اصفهان عبور می‌کند و پس از آن هم از وسط زمین‌های کشاورزی عبور می‌کند آبی هم جاری شود به گاوخونی نمی‌رسد.

وی افزود: با وزارت نیرو برای آب تالاب گاوخونی هماهنگ شده تا به صورت سیلابی در زمان فصل غیرکشت یعنی در بهمن و اسفندماه تامین و رهاسازی شود تا به گاوخونی برسد، اما اگر همینگونه به تدریج سد را باز کنند هیچگاه آب به گاوخونی نمی‌رسد و این آب برداشت می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: مصرف آب زاینده‌رود هم به قدری بالا رفته که زاینده‌رود دیگر زاینده نیست و یکبار مصرف است، آبی وارد زاینده‌رود نمی‌شود که به تالاب گاوخونی برسد، احیای تالاب جزء سیاست‌های نخست ماست و پس از آب شرب بالاترین سیاست آبی کشور آب‌های زیست محیطی است.

وی تصریح کرد: امیدواریم که با هماهنگی وزارت نیرو رهاسازی آب برای تالاب گاوخونی شامل 175 میلیون متر مکعب در سال حداکثر در 100 روز زمستان و بهار باشد تا آب به این تالاب برسد وگرنه با این روند هیچگاه آب به گاوخونی نمی‌رسد.

کلانتری درباره بارش‌های اخیر و برکات این بارش‌ها برای کشور بیان کرد: خوشبختانه در بارش‌های 4 هفته اخیر در کشور 100 میلیارد متر مکعب آب وارد کشور شد و خداوند نعمتش را برای ما تمام کرد و متاسفانه خسارت‌هایی از جمله خسارت‌های جانی داشت اما محدود بود، در آمریکا با این همه توان که 2 هفته زودتر پیش‌بینی سیل کرده بودند و ارتش مجهز شد بیش از 3 هزار نفر کشته شدند.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

Top