توضیحات رئیس ستاد اربعین درباره ارز، حمل و نقل و اسکان زائران

رئیس ستاد اربعین حسینی توضیحاتی درباره خدمات‌دهی به زوار، ارز، حمل و نقل راهپیمایی اربعین ارائه کرد.

به گزارش نبأپرس، حسین ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در حاشیه جلسه این ستاد که ظهر پیش از امروز برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به لغو روادید برای ورود به عراق و ایجاد تسهیلات بیشتر برای زوار برآورد داریم که تعداد بیشتری در مراسم پرشکوه اربعین حسینی(ع) شرکت می‌کنند. بر اساس شرایط جدید پیش‌بینی‌های متفاوت‌تری از سنوات گذشته هم برای اسکان زوار و حمل و نقل زوار داریم.

وی افزود: مسئولیت اصلی ما در داخل ایران بوده و قسمتی که در عراق خدمات ارائه می‌دهیم کمک به دولت و ملت عراق می‌باشد در حالی که که ملت و دولت عراق میزبان هستند.

رئیس ستاد ابعین حسینی تصریح کرد: از استان همدان پیش‌بینی کرده‌ایم که همه ظرفیت‌ها چه در بخش‌های عمومی و چه بخش‌های خصوصی سازماندهی گردد که اگر لازم باشد و در صورتی که حمل و نقل با کندی انجام شود، برای اسکان مردم از استان‌های عقبه و مرزی استفاده نماییم که عمدتا حسینیه‌ها، سالن‌ها و مساجد خواهد بود.

ذوالفقاری همچنین درباره حمل و نقل زائران گفت: ما ظرفیت مشخصی برای حمل و نقل عمومی در داخل کشور داریم؛ حدود 14000 اتوبوس بین شهری در کشور داریم و 11800 دستگاه از این تعداد فعال هستند و کار می‌کنند و در زمان اربعین حدود 8000 الی 8500 دستگاه را برای حمل و نقل زوار اختصاص می‌دهیم. در داخل کشور و برای نیازهای حمل و نقلی مردم هم مشکل داریم چون آنان بین استان‌ها و شهرستان‌ها تردد دارند و باید به نیاز آنان پاسخ داده شود و کسی نمی‌تواند معجزه کند.

وی ادامه داد:در حوزه حمل و نقل ریلی امسال به کرمانشاه و رام‌های قطار بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد و حمل و نقل هوایی نیز مانند سنوات گذشته است. اینکه تاکید می‌کنییم که زوار سفر خود را مدیریت کنند به این دلیل است زیرا ظرفیت ما در حال تردد است و ما نیز با سیستم «جی‌پی‌اس» در زمان عملیات می‌دانیم چه تعداد اتوبوس در حال تردد و کجا قرار دارند. وقتی ظرفیت بیشتری نیست و مردم هم بعد از اربعین بدون محاسبه وارد مرزها می‌شوند، در مقاطعی ظرفیت حمل و نقل با تعداد مسافر تطبیق ندارد و برای این کار پیش‌بینی کردیم تا در شهرهای مرزی توقف و مردم اسکان داشته باشند. البته سابقه نشان می‌دهد که مردم حاضر نیستند در مراکزی که ما در مهران پیش‌بینی کردیم اسکان داشته باشند و چندساعت بمانند و تعداد کمی از این استقبال کردند. ما با صراحت به مردم ظرفیت را می‌گوییم و مردم و زوار عزیز نیز در رفت و برگشت همکاری کنند تا بتوانیم سفر را توزیع کنیم که مشکلی پیش نیاید.

رئیس ستاد اربعین حسینی درباره ارز زائران گفت: تا این لحظه مطلبی در این باره نهایی نشده است، زیرا بحث‌های تخصصی و روش‌هایی در این زمینه داریم اما سال گذشته اعلام کردیم که موافق پرداخت ارز در عراق نیستنیم و اگر لازم باشد و امکانی برای بانک مرکزی باشد پیشنهاد کردیم که ارز در داخل ایران تهیه شود. توصیه می‌کنیم مردم در این سفر پول همراه داشته باشند و حتی اگر وقتی در داخل عراق کار صرافی اتفاق بیفتد لازم است که مردم پول همراه داشته باشند.

ذوالفقاری خاطر نشان کرد: خدمات‌رسانی ما در مرزهای ایران از 13 الی 30 مهر می‌باشد زیرا برخی زوار زودتر سفر خود را آغاز می‌کنند و سفر و بازگشت آنان چند روز به طول می‌انجامد برگردند و به این دلیل بازه زمانی را افزایش دادیم.همچنین از تاریخ 16 الی 27 مهرماه در خاک عراق خدمات‌دهی خواهیم داشت؛ زیرا داخل خاک عراق حضور و هم تامین امکانات موکب‌داران زمان‌بر است.

انتهای پیام/

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

اشتراک در خبرنامه

مشترک خبرنامه شوید

Top